2014. február 16., vasárnap

Bekezdések megjelenése

Betűkészletek

Adott elemeken állítani tudjuk a betűkészletet, a stílust, módosítást, súlyozást méretet.
Betűtípus
  1. body { font-familyArialHelveticasans-serif; }  
A példában az egész dokumentumra beállítjuk, hogy milyen betűkészlet legyen az alapértelmezett. Érdemes több, hasonló betűkészletet is felsorolni, illetve a lista végére egy általános betűkészletet is elhelyezni az adott családból. Az általános betűkészletek a következők lehetnek: serifsans-serifcursivefantasy,monospace.
Stílus
Egy font dőltségét befolyásolhatjuk, példánkban az egész dokumentumra adtuk meg, hogy dőltek legyenek a betűk. További lehetőségeink: normalitalicoblique.
  1. body { font-styleitalic; }  
Súlyosság
A példában félkövér betűkészletet állítunk be a HTML dokumentumra. Lehetőségeink: lighternormalbold,bolder, illetve 100-tól 900-ig a számok 100-asával (egyre vastagabb betűkészletet választva).
  1. body { font-weightbold; }  
Méret
A HTML dokumentum alapértelmezett betűtípusának a méretét határoztuk meg a példában. A konkrét méretmegadásnál több lehetőségünk is van, lehetséges pixelben (mint a példában), pontban (pt-t kell írni), százalékban, szövegesen (xx-smallx-smallsmallmediumlargex-largexx-largesmallerlarger) megadni a méretet. A lehetséges mértékegységekre egy következő cikkben még részletesebben is ki fogunk térni.
  1. body { font-size14px; }  
Csoportos megadás
Lehetőségünk van a fentieket egy paraméterként is átadni:
  1. body { fontitalic bold 14px ArialHelveticasans-serif; }  

Szöveg paraméterek

A szöveg színét, sűrűségét, igazítását, aláhúzását, behúzását állíthatjuk, továbbá konvertálhatjuk a szöveget különböző formára (kisbetűs, nagybetűs, stb.). Pár példa:
  1. h1 { colorblack; }  
A 1. szintű címsor színét feketére állítjuk. Lehetőségünk van #ffffff hexadecimális formában is megadni a színt (a mértékegységek mellett a lehetséges színmegadási módokat is be fogjuk mutatni még).
  1. h1 { letter-spacing10px; }  
A címsor betűi közötti távolságot növeltük meg 10 képponttal. Lehetőségünk van növelni és csökkenteni a távolságot.
  1. h1 { text-aligncenter; }  
A címsor igazítását adjuk meg, lehetőségünk van balra, középre és jobbra igazítani, valamint sorkizártra beállítani a stílust (leftcenterright és justify rendre a megfelelő értékek).
  1. a { text-decorationnone; }  
A példában a link dekorációjaként nem adtunk meg semmit, azaz felülbíráltuk az alapértelmezett aláhúzást. A lehetséges értékek: noneunderlineoverlineline-throughblink lehetnek, melyek rendre díszítetlen, aláhúzott, felülhúzott, áthúzott és villogó értékeket állítanak be.
  1. p { text-indent40px; }  
A bekezdések első sorának behúzását állíthatjuk ennek a paraméternek a segítségével.
  1. h1 { text-transformuppercase; }  
A stíluslap hatására az 1. szintű címsorunk végig nagybetűvel fog megjelenni. Lehetséges értékek: none,capitalizeuppercase és lowercase, melyek rendre: módosítatlan, első betű nagy, összes betű nagy és összes betű kicsi jelentésűek.
  1. h1 { text-shadow5px 5px 3px #000000; }  
A tulajdonság hatására egy árnyékot rajzol a böngészőnk a szöveg köré. A pozíciók megadása nem kötelező, a sziné igen. Az egyes értékek jelentése rendre: lefele való távolság, jobbra való távolság, elmosottság sugara, szín. A távolságok negatív értéket is felvehetnek.
  1. p { white-spacenowrap; }  
A szóközök, tabulátorok kezelését állíthatjuk a white-space attribútummal. A normal a sorvégeken tördeli a szöveget, a nowrap nem enged sortörést, míg a harmadik lehetséges érték, a pre megtartja egy az egyben a sortöréseket, szóközöket, tabulátorokat (mint a pre HTML elemnél).
  1. p { word-spacing10px; }  
A szavak közötti távolságot vezérelhetjük ennek a paraméternek a segítségével. Lehetőségünk van negatív értékek megadására is.
  1. p { line-height20px; }  
A sormagasságot állíthatjuk vele egy paragrafuson belül. Célszerű a betűink méreténél nagyobb sormagasságot beállítani, különben összecsúsznak a sorok.
  1. .super { vertical-alignsuper; }  
A tulajdonsággal az elem függőleges pozícióját tudjuk szabályozni. Egy cellán belül a HTML nyelv td eleménekvalign tulajdonságához hasonlít, azonban szöveg környezetben (például egy div-en belül) a betűkhöz, és nem a befoglaló blokk méreteihez viszonyított igazítást állítja. Az értékei lehetnek: subsuperbaselinetext-top,text-bottommiddletopbottom. A példában egy felső index pozíció beállítását láthatjuk.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Students api - Rigó Dávid megoldása és jegyzete

Students api a Students adatbázishoz tartozó Laravel api elkészítése Kezdés: laravel new studens A következő lépésben a starter kit-ek közü...